Temps en moviment  5 hores un minut

Temps  11 hores 20 minuts

Coordenades 2957

Data de pujada 8 / d’abril / 2018

Data de realització d’abril 2018

 • Valoració

   
 • informació

   
 • Fàcil de seguir

   
 • Entorn

   
-
-
2.343 m
1.572 m
0
4,6
9,1
18,28 km

Vista 439 vegades, descarregada 11 vegades

a prop de Uğurlu, Antalya (Türkiye)

Alanya'nın neredeyse tüm Kuzeydoğu hinterlandını kaplayan ve Akdağ namıyla meşhur yükseltinin 2340 m2lik Batı Zirvesine çıkmayı, bu esnada da Çukur olarak bilinen bölgeden Gökbel-Ovacık hattına giden eski katır yolunu bulmayı amaçlayan yürüyüş, tahminimizden fazla kar birikintisi nedeniyle planlanan başlangıç noktasından 3 km daha beriden, Ahmetöldü sırtlarından başladı ve gereksiz kayak merkezi projesi için açılan araç yolunu takip ederek Çukur bölgesinden hafif bir meyille orman içlerine doğru ilerledi. Artık kullanılmayan ve düşen kayalar, çığlar nedeniyle kaybolmaya yüz tutan patika girişi bulunamayınca gps kayıtları vasıtasıyla ilerleyen hat basit bir patikadan Sedir ormanı sınırlarına kadar yükseldi ve bu noktadan Doğu yönünde dik bir tırmanışla yaklaşık 6.2'nci km'de aranan katır yoluyla birleşti. Bir müddet hat üzerinden ilerleyen tırmanış, 2150 m civarında yer alan boğazdan Kuzeybatı yönüne döndü ve kar kaplı sırtlardan ilerleyerek 9.2 km sonunda 2340 m'lik zirveye ulaştı. Kısa bir molanın ardından aynı hat üzerinden dönüşe geçen etkinlik, 11,2. km'de karşımıza çıkan katır yolu kalıntısı üzerinden inişe başladı ve sedir ormanları, kar ve yağmur altında çıkış patikasından daha Doğu'da yer alan asıl katır yolu üzerinden ilerleyerek önce çoban ağılına, ardından da Çukur yol kavşağına ulaştı ve rahat bir tırmanışla da araçları bıraktığımız noktada sona erdi. Öneriler;
1) Karın erimesi ile açılacak yol size toplam da 6 km'lik bir avantaj sağlayacaktır. İdeal olan çardaklar ya da arı kovanı bırakılan ve bir de çoban ağılı bulunan Ladin ormanı sınırından başlamaktır.
2) Hattı takip etmek için dönüş rotasında yer alan katır yolunu takip etmek görsel ve fiziksel olarak çok daha verimli olacaktır.
3) Yaz mevsiminde yapılacak tırmanışlar için mutlaka 2 lt su tedarik edilmeli. Kış tırmanışında ise asıl sorun bölgeye çok sık düşen yıldırımlardır. Neredeyse tüm sedir ağaçlarında yıldırım hasarı görülebiliyor.
4) Dileyen zirve yerine patikayı takip ederek Ovacık bölgesine, oradan da Gökbel'e ulaşabilir.
5) Her zamanki gibi uygun ayakkabı seçimi yerinde olacaktır. Kırıcı Akdağ zemini için Mutlaka sert tabanlı bot tavsiye ediyoruz.

Ulaşım;
Ahmetöldü yaylası için pek çok noktadan ulaşım olsa da biz Oba - Stadyum-Arapköyü-Uğurlu - Ahmetöldü hattını tavsiye ediyoruz.
Alternatif hatlar ;
1) Oba -Değirmendere-Bademağacı - Ahmetöldü
2) Obalacami - Ahmetöldü
3)Dim vadisi- Taşbaşı - Çeltek -Ahmetöldü

Ekip ;
Adnan Kurt
Erdem Deveci
Hacı Ali Yüksel
Memiş Baba
Hikmet Baba
Hüseyin Baba
İsmail Başaran
Hüseyin Türkeli
Osman Yılmaz
Font

Çeşme

Anıt sedirlerin hemen karşısında yer alan su kaynağı bulabildiğimiz tek su kaynağı, bu nedenle bu noktada stoklar tamamlanmalı.
Arbre

Anıt sedir

Maalesef anıt sedirler çardak yapmak için tahrip edilmiş. İki piknikçi ayyaşta çardaksız kalsaydı.
Cim

Zirve

Zirve, karsız ve açık havalarda saat yönünde sırasıyla; Akdağ Ana Zirve 2451 m, Kiraz Dağı 1904 m, Cebel-i Reis 1677 m , Çakıllıca 1581 m, Barcın Dağı 2772 m , Giği dağı 2877 m , Sulugöl Zirvesi 2602 m zirvelerle birlikte Alanya şehir merkezinin de görülebildiği enfes manzaralar sunuyor.
Punt d'interès

Patika giriş

Tavsiye ettiğimiz asıl katır yolu, çoban ağılının hemen Güney köşesinde yer alan bu beyaz çaıkıllı yoldan başlıyor.
Punt d'interès

Çoban ağılı

Hayvancılıkla geçinen köylülere ait Ağıl, patika girişi için kerteriz alınabilir.

2 comentaris

 • Ramero 15/02/2019

  He fet aquesta ruta  veure detalls

  Güzel ama zorlu bir rota

 • Foto de Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 21/05/2019

  He fet aquesta ruta  veure detalls

  Patika başta hata verse de dönüş yolunda nihayet bulunmuş. Bu eski patikayı bulan ekibi tebrik ediyorum.

Si vols, pots o aquesta ruta.